
Роман Світан розповів, наскільки доцільно збільшувати українську армію до 1,5 млн людей.
На тлі розмов про мирні переговори все частіше постає питання, які гарантії безпеки Україна отримає / Колаж УНІАН
На тлі регулярних розмов про мирні переговори все частіше постає питання, які гарантії безпеки Україна отримає. Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що в разі відмови прийняти Україну в НАТО, країна повинна мати армію чисельністю в 1,5 мільйона осіб.
Наскільки це можливо, і як вплине на майбутнє України, УНІАН запитав у полковника запасу Збройних сил України, пілота-інструктора Романа Світана.
Володимир Зеленський заявив, що в разі відмови України від НАТО, країна повинна збільшувати свою армію до 1,5 млн людей. Наскільки це можливий варіант?
Відео дня
Такої кількості армії нам просто не треба. Питання, під які задачі. Адже воювати можна по-різному. Якщо у нас будуть тільки лопати, то нам 1,5 млн не вистачить з лопатами. Якщо окопна війна, то мільйони півтора треба – приблизно стільки ж, скільки й у росіян.
Але для чого воювати окопною війною? Треба воювати технічними рішеннями. Дальніми засобами ураження, авіацією, ракетами, дронами. Це технологічний рівень. Для цього нам не треба півтора мільйона. Навпаки це буде жирною ціллю для ворога.
Що стосується самої перспективи членства в НАТО, то є кілька причин, чому нас не беруть в Альянс. Одна з основних – це ведення бойових дій, територіальні суперечки. Поки вони є, нас до НАТО не візьмуть, враховуючи базові устави НАТО. Тут справа не в Трампі, Байдені, Фіцо чи в Орбані, це питання технічних можливостей і зараз у нас їх немає.
У такому випадку, яка кількість військовослужбовців потрібна Україні після завершення активних бойових дій?
Є стала, комфортна для економіки держави цифра – 1% від усього населення країни. Тобто має бути 300 тисяч людей у професійній, якісно оснащеній армії. Але варто зауважити, що без ядерної парасольки жодних гарантій безпеки, захисту від ядерних держав, у нас не може бути апріорі.
У нас є всі можливості для створення такої зброї. У нас є знання, є уран. Це тривалий цикл. Але якщо навіть КНДР, Пакистан створили свою ядерну зброю, Іран вже закінчує. Ми явно не гірше за них. Ми так само можемо все виробити.
Нам треба близько 300 ядерних боєприпасів – приблизно стільки ж, скільки у Британії та Франції. А також 300 тисяч професійних військових. Все інше… Ми можемо і 1,5 млн, можемо і 15 млн людей мобілізувати. Можемо і ясельну групу поставити у стрій. Але це явно не про гарантії безпеки.
Якщо все-таки рішення про близьке до озвученої цифри збільшення буде ухвалено, проблема буде не тільки в тому, що всіх цих солдатів потрібно буде озброїти, розміщувати, навчати, годувати, лікувати за державний рахунок. Але й у тому, що значна частина працездатного населення буде автоматично вимиватися з ринку праці. України. Який вплив це матиме на економіку?
Таке рішення посадить, повністю зупинить економіку. І тут справа не тільки в працездатному населенні. Адже в нас банально немає стільки ресурсів, щоб утримувати півторамільйонну армію. Щоб вона їла, пила, була одягнена.
Краще з півтора мільйона виділити 300 тисяч осіб, а залишок грошей виділити на купівлю ракет, літаків та інших технологій.
Тому я категорично не згоден із цією цифрою. Це просто дзеркальне рішення, якщо у росіян півтора мільйона, то й у нас має бути стільки ж. Але цей підхід свідомо програшний. Одна людина може перемогти всю Росію, якщо вона натисне кнопку, яка знищить всю РФ. Звичайно, це перебільшення. Але яскраво доводить, що краще інвестувати в технології, а не в утримання великої кількості людей.
Якщо все ж таки подібне рішення буде ухвалено – як це вплине на настрої у суспільстві?
Вкрай негативно. Ми вже зараз бачимо, як з України вивозять хлопців до настання 18 років. Якщо буде ухвалено таке рішення – наслідки можуть бути катастрофічні. В підсумку, всі люди повиїжджають і наша армія навпаки стане слабшою.
довідка
Роман СвітанВійськовий експерт, полковник запасу ЗСУ
Роман Світан – військовий експерт, полковник запасу ЗСУ. Родом з Макіївки Донецької області.
Був льотчиком-інструктором винищувальної авіації, в 2014 році побував у російському полоні. Після звільнення був радником очільника Донецької ОДА. Став одним з героїв фільму “Герої українського Донбасу”. Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну став одним із провідних військових експертів.